Technologie helpt ons om het klimaat op de juiste koers te houden

In december komen politici wereldwijd naar de klimaattop in de Deense hoofdstad Kopenhagen. Het doel: een akkoord bereiken over het afremmen van de opwarming van de aarde, vooral door de CO2-uitstoot te verlagen. Een enorme uitdaging, misschien wel de grootste voor de mensheid ooit.

De energiebehoefte in de ontwikkelingslanden neemt toe en het is belangrijk hierin te voorzien met behulp van duurzame technologie.
Shutterstock
De energiebehoefte in de ontwikkelingslanden neemt toe en het is belangrijk hierin te voorzien met behulp van duurzame technologie.

Nog maar acht generaties geleden begon de mens op grote schaal machines te gebruiken, en vier generaties terug gingen we pas voor het eerst autorijden. De energie voor de auto’s en machines haalden we uit steenkool, gas en olie. Niemand stond er aanvankelijk bij stil dat het verbranden van fossiele brandstoffen gevolgen voor het klimaat kon hebben.

Maar nu wel, dankzij de duizenden onderzoekers die met hun kennis bijgedragen hebben aan het klimaatpanel van de VN, het IPCC. Bij het verbranden van kolen, olie en gas komen miljarden tonnen aan CO2 vrij, het belangrijkste broeikasgas. Zonder ingrijpen kan het op aarde 6°C warmer worden. Met een ramp tot gevolg – zoals onomstotelijk is bewezen door onderzoek van de Antarctische ijskap.

Het goede nieuws is dat we volgens de onderzoekers de techniek hebben om de opwarming van de aarde tot twee graden te beperken – en dat is voor onderzoekers over het algemeen aanvaardbaar. Onze energieproductie moet dan wel op de schop, want circa 80% ervan is nog steeds gebaseerd op de verbranding van steenkool, olie en gas. Maar dat is te doen, als alle landen maar samenwerken om de uitdaging aan te gaan.

Hoe sneller, hoe beter

Eerder hebben we al andere milieuproblemen opgelost via akkoorden en samenwerking: benzine bevat geen lood meer, er is minder zure regen – die 10 tot 20 jaar terug de bossen nog met uitsterven bedreigde – en de afbraak van de ozonlaag, die ons tegen gevaarlijke zonnestraling beschermt, is afgeremd.

En nu gaat het dus om broeikasgassen en vooral CO2, dat verspreid wordt bij het verbranden van fossiele brandstoffen. Hoe eerder we de uitstoot beperken, des te beter. Het IPCC wijst erop dat het steeds duurder en lastiger wordt naarmate we langer wachten. En als we nu aan de slag gaan, wordt er ook nog eens veel werkgelegenheid gecreëerd omdat nu eenmaal de hele energievoorziening­ moet worden omgegooid.

Duurzame technologie is een must

Een andere reden om nu in actie te komen is dat we ervaring moeten hebben met de nieuwe technologie vóór de derde wereld alle fouten gaat herhalen die er de laatste 100 jaar gemaakt zijn in de geïndustrialiseerde wereld. En de vraag naar energie in de derde wereld stijgt nu al explosief, zoals in Brazilië, China en India; het zou mooi zijn als we in die behoefte konden voorzien met behulp van duurzame technologie.

Want één ding staat vast: het is naïef om te denken dat de wereldbevolking, rijk of arm, de komende tientallen jaren minder energie gaat verbruiken. De laatste 100 jaar is ons totale energieverbruik vertwintigvoudigd; die trend zal zich voortzetten naarmate er meer mensen komen, die allemaal een steeds hogere levensstandaard willen. Hoe langer we achterover leunen, des te hoger worden de eisen die gesteld worden aan de nieuwe energietechnologie.

De politieke uitdaging is enorm en de tijdsdruk is hoog, maar we hebben de nodige technologie al om het klimaat weer op koers te krijgen – en sterker nog: dat kan ons zelfs binnen 25 jaar lukken!

Als we de opwarming van de aarde willen tegengaan, vereist dat een ingrijpende verandering van onze energieproductie. Foto: Pelamis Wave Power

Lees meer

De komende maanden kun je meer lezen over hoe we de uitstoot van broeikasgassen kunnen beperken. In de themaserie 'Klimaat op de juiste koers' bekijkt Wetenschap in Beeld de mogelijke oplossingen voor een betere toekomst.

Lees de grote artikelen over de oplossingen op het gebied van energievoorziening, transport en land- en bosbouw inWetenschap in Beeld nummer 12/2009, 1/2010 en 2/2010.

Huidige editie

Abonnement: Volgens onderzoekers is het puur toeval dat er geen mammoeten meer zijn. Lees alles over deze nieuwe onderzoeksresultaten in dit nummer.

Download een gratis proefnummer

Abonnement: Download een hele aflevering van Wetenschap in Beeld. Helemaal gratis. Je moet alleen geregistreerd gebruiker zijn van wibnet.nl.

Aanmelden nieuwsbrief

Gratis nieuwsbrief van Wetenschap in Beeld. Meld je hier aan.

Historia

Hoe werd Rusland zo groot?

Waarom werd Rusland het grootste land ter wereld?

Video's over wetenschap

Het wemelt op internet van de leuke video's en fragmenten over wetenschap.

Volg de ruimteblog

Lees wat de journalisten Helle en Henrik Stub van Wetenschap in Beeld over het heelal te melden hebben.

Historia

Thema: Tweede Wereldoorlog

Verdiep je in de grootste gebeurtenissen van de 2. Wereldoorlog.

Poll

Vliegdekschip van de toekomst

Oorlogstechnologie: Bekijk de interactieve illustratie van het vliegdekschip van de toekomst.

De lange geschiedenis van de aarde

Ontwikkeling van de aarde: Bekijk hier de perioden waarin de geschiedenis van de aarde is ingedeeld.

Interactief: One World Trade Center

Bouwwerken: One World Trade Center is één en al techniek. Klik, en bekijk de feiten over de nieuwe toren.


Copyright © 2009 Bonnier Publications